נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

 5 כללים שחייבים להקפיד עליהם בעת עריכת צוואה

עריכת צוואה

כתיבת צוואה היא משימה לא פשוטה שרבים דוחים אותה שוב ושוב מסיבות מובנות מאוד. כתיבת הצוואה מכריחה אותנו לעסוק בנושא הקשה ביותר שיש והוא המוות והסופיות שלנו עצמנו. למרות שהרצון להימנע מעיסוק זה הוא מובן לחלוטין, כתיבת צוואה היא משימה חשובה מאוד, ולא כדאי לדחות אותה או לקחת אותה בקלות ראש. ניתן לכתוב צוואה בכל מצב של צלילות דעת ואפילו בלי צורך בעורך דין. אספנו עבורכם 5 כללים שחייבים להקפיד עליהם בעת שאתם כותבים את הצוואה שלכם. 

 

1 – כתיבה בהירה וברורה של הצוואה

עריכת צוואה היא בעצם כתיבת צוואה שמסדירה את חלוקת הרכוש של כותב הצוואה בעת שהוא נפטר מן העולם. במקרים רבים, הצוואה שנכתבה תעמוד למבחן בבית משפט, לכן חשוב מאוד לכתוב אותה בצורה בהירה, ברורה ושלא משתמעת לשתי פנים. יש להקפיד שלא כלולים בצוואה נוסחים מבלבלים שלא ניתן להבין בנקל. צוואה שנכתבה בצורה לא ברורה, תגיע לבית משפט ושם בכלל לא יהיה ברור אם כוונתו המקורית של עורך הצוואה היא זאת שתיפסק על ידי השופטים.

 

2 – כתיבה ללא עדים או עם עדים

ניתן לכתוב צוואה בצורה מסודרת עם עדים, כך שהדבר יחזק את אמינותה. על העדים לעמוד במספר כללים, בין היתר שהינם בני 18 ומעלה, שלא הוכרזו פסולי דין ושהם לא היורשים בצוואה. ניתן לכתוב צוואה גם ללא עדים – במקרה זה אסור לכתוב את הצוואה במדפסת או במחשב, אלא בכתב יד בלבד.

 

3 – מילוי מלא של כל הפרטים של המוריש והמורישים

צוואה צריכה שיהיו בה מספר פרטים בסיסיים – תאריך, פרטי המוריש ופרטי היורשים כולם בצורה ברורה ומסודרת. בנוסף לכך חשוב שבצוואה יפורטו כלל הנכסים שהמוריש רוצה לחלק בין היורשים שלו. כתיבה של כל הפרטים בצורה מפורטת תחזק את אמינות הצוואה ואילו השמטה של חלק מהפרטים יכולה להוביל לפסילה של הצוואה כולה ולהורשה על פי דין.

 

4 – כתיבה בשפה נכונה והצמדות לחוק בכתיבת צוואה

יש לכתוב בהתאם למה שמצופה בחוק מתוכנה של צוואה. לדוגמא, כלל חשוב בכתיבת צוואות הוא לא לכתוב בצורה של בקשה אלא בצורה של ציווי. לדוגמא אם נכתב בצוואה שהרכוש של המוריש מועבר ליורש אחד ושהוא יהיה אמון על חלוקת הרכוש בין היורשים האחרים, הרי שאין משמעות לכתיבה של משפט כמו "אני מאמין שאתה תחלק את הירושה בצורה שתעזור לכל אחד מהיורשים".

 

5 – ייעוץ על ידי עורך דין בכתיבת הצוואה

על אף שניתן ללא ספק לכתוב את הצוואה שלך בלי עזרה של עורך דין, ההמלצה היא להיעזר בעו"ד מקצועי ובעל ניסיון בתחום. עורך דין מנוסה יכול לעזור בניסוח כל צוואה על מנת שבעת מימושה היא תאפשר לרצון של המוריש להתקיים בלי מהמורות משפטיות.

עריכת צוואה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין צוואות וירושות
יְרוּשָׁה
מתי נצטרך צו ירושה?

לאבד אדם אהוב זה אף פעם לא קל, ותהליך ההתמודדות עם הנכסים והירושה שלהם יכול להיות מכריע ורגשי. בישראל,

מאזניים
מה כוללת צוואה נכונה

צוואה היא כלי חשוב ורב עצמה המצוי בידינו ונותן לנו כוח לשלוט ברכושנו גם לאחר שאנחנו עוברים מן העולם.