נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

צוואה – מתי עושים ומה חשוב לדעת?

צוואה - מתי עושים ומה חשוב לדעת

בעבר בעיקר אנשים מבוגרים היו נוהגים לערוך צוואה. אולם החיים האינטנסיביים של היום גורמים אפילו לצעירים ביותר לחשוב על הצורך בצוואה. לפני שתיגשו לעניין, חשוב להבין מהי צוואה, מה היא אמורה לכלול, איך עורכים אותה נכון ומתי.

 

מהי צוואה?

צוואה היא הצהרה אישית של אדם, שבמקרה מותו קובעת מי יקבל את זכות הירושה על כל רכושו וכן מה בדיוק יעבור ליורשים ובאילו תנאים. צוואה נכנסת לתוקף רק לאחר המוות ואינה מקנה זכויות כלשהן במהלך חיי הבעלים. העדיפות תמיד ניתנת לצוואה מכיוון שהיא מגלמת את רצונו של מי שערך אותה. אם אין צוואה, המסמך הוכרז כפסול או שיש רכוש שלא נכלל בצוואה, ירושה תחולק על פי דין, אשר זכות ראשונים תוענק לילידו ולבן זוג של הנפטר.

מהי צוואה

איך עורכים צוואה?

בעיקרון אפשר לערוך את הצוואה לבד. הצוואה נערכת בצורה חופשית ואין לה דרישות קפדניות לניסוח. חשוב לתאר את הרצונות לגבי חלוקת הרכוש בצורה ברורה ובהירה, כך שלא יהיו פרשנויות מעורפלות.

ניתן למצוא לא מעט תבניות לצוואות באינטרנט. חשוב לעשות את זה בכתב יד, לציין את המקום ומועד הכתיבה ולחתום על המסמך. במידה והחלטתם להדפיס את הצוואה ולא לכתוב בכתב יד, יש לחתום בפני שני עדים שיצטרכו לאשר בחתימתם, כי נכחו בכתיבת הצוואה.

ניתן להפקיד את הצוואה ברשם לענייני ירושה אך זאת לא חובה. למרות שניתן לעשות זאת לבד, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לצוואות שידע לערוך את המסמך על פי כל הכלכלים.

 

דגשים נוספים לכתיבת צוואה

כמעט כל אחד יכול לערוך צוואה, אבל יש דרישות שמחייבות את המוריש:

  • המוריש חייב להיות מבוגר. הכשירות המשפטית מתחילה מגיל 18. עד גיל זה, אין אפשרות להוריש באופן עצמאי את הרכוש, גם אם הוא בבעלות פורמלית.
  • עורך הצוואה חייב להיות בעלי זכות קניין.
  • בעת כתיבת הצוואה על עורך הצוואה להיות בריא רשמית מבחינה נפשית ולהבין את משמעות מעשיו, ולא להיות שיכור או תחת השפעת סמים חזקים.
  • יש לכתוב צוואה לפי שיקול דעת המוריש. אי אפשר להכריח אדם להקצות משהו למישהו ולשלול ממישהו את הירושה שלו.
  • חובה לערוך צוואה באופן אישי. לא ניתן לבקש מחבר, קרוב משפחה או נציג ייפוי כוח. כל אדם עורך את צוואתו לבד. בני זוג עורכים שתי צוואות נפרדות ומחלקים את רכושם כל אחד בהתאם לרצונו.

דגשים נוספים לכתיבת צוואה

סיכום

אין ספק שלא נעים לחשוב על המוות ולחלק את הירושה מראש, אך התארגנות נכונה יכולה להקל על היורשים, למנוע סכסוכים מיותרים וגם לתת שקט נפשי לאדם שיודע שכל רכושו יחולק לפי נראות עיניו. לכן, אל תוותרו על כתיבת צוואה, תעשו זאת לבד או פנו לעורך דין צוואות מוסמך.

צוואה - מתי עושים ומה חשוב לדעת

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
מה זה סכסוך שכנים

חיים בקרבת אחרים יכולים להיות מתגמלים ומאתגרים כאחד. בעוד ששכנים טובים יכולים לשפר את תחושת הקהילה והתמיכה החברתית שלנו,