נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

ניהול עיזבון – על מי מוטלת האחריות?

ניהול עיזבון – על מי מוטלת האחריות?

לאחר פטירתו של אדם, ממונה אדם או תאגיד לתפקיד מנהל העיזבון, שתפקידו לטפל בנכסי הנפטר. מי אחרי למנות את מנהל העיזבון? מה ההבדל בין מנהל זמני לקבוע? כל התשובות במדריך הבא.

 

מנהל עיזבון – למה זה חשוב?

מה התהליכים שקורים לאחר פטירתו של אדם ועד למילוי צוואתו במלואה? על השאלה הזאת עונה בית המשפט בישראל בדרך כלל באמצעות מנהל העיזבון – האדם האחראי על נכסיו של המנוח לאחר פטירתו ועד מעברם ליורשיו החוקיים. קיום צוואה יכול להיות תהליך מסובך וארוך, ולכן כינסנו במדריך זה תשובות לכמה מהשאלות החשובות בנוגע למנהל עיזבון ותפקידיו.

בכל מקרה מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד עיזבון מוסמך, שבקי היטב בחוק הישראלי וידע לסייע לכם בתהליך שבו לצד האבל יש להתמודד עם מילוי צוואתו של הנפטר. מנהל עיזבון פועל גם אם אין צוואה חוקית ומסודרת, וגם במקרים בהם יש ויכוחים משפטיים באשר לנכונות ואמיתות הצוואה.

 

מה תפקידו של מנהל עיזבון?

תפקידו של מנהל העיזבון הוא לנהל את עזבונו של המנוח – מרכוש פיזי כמו נכסי נדל"ן ועד לרכוש רעיוני כמו ניירות ערך ואפילו חובות שונים. למנהל העיזבון יש סמכויות רחבות מאוד, ואישורו נדרש עבור כל פעולה שהיורשים רוצים לעשות בעזבונו של המנוח.

למנהל העיזבון יש למעשה את כל תפקידיו של הנפטר: תפקיד לשלם את חובותיו או להסדיר אותם, וגם תפקיד לחלק את העיזבון ליורשים החוקיים לאחר קיומו של צו ירושה או צו קיום צוואה. מנהל העיזבון למעשה ממלא את מקומו של הנפטר ביחס לנכסיו ולקניין שלו, ויש לו כמעט את כל תפקידיו של הנפטר.

מנהל העיזבון יכול להיות עורך דין או תאגיד, אך גם יכול להיות אחד מהיורשים. בדרך כלל נהוג לציין בצוואה מי האדם שעורך הצוואה ירצה שיתמנה למנהל העיזבון.

 

מי ממנה את מנהל העיזבון?

מנהל קבוע לעיזבון מתמנה על ידי בית המשפט אחרי שניתן צו ירושה או צו קיום צוואה – ותפקידו לוודא את מימוש הצוואה או הירושה החוקית. כלומר הוא מרכז את נכסי הנפטר, מאתר את היורשים, ומוודא שהדברים נעשים בהתאם להחלטת בית המשפט. מנהל זמני לעיזבון אינו מתמנה תמיד, אלא רק במקרים שיש דברים דחופים בעיזבון שיש לטפל בהם עוד לפני שמתמנה מנהל קבוע. הדבר נתון להחלטת בית המשפט ובהתאם לאופי העיזבון.

 

לסיכום

מנהל העיזבון מתמנה על ידי בית המשפט והוא מהווה שלוחה שלו ביחס לקיום הצוואה בהתאם לרצון הנפטר. מנהל העיזבון בעצם "נכנס לנעליו" של הנפטר בכל הקשור לטיפול בנכסיו, ואלו יכולים לכלול נכסים פיזיים או נכסים פיננסיים שונים, ובנוסף לכלול חובות שונים של הנפטר. בית המשפט ממנה מנהל עיזבון קבוע במועד שבו ניתן צו ירושה או צו קיום צוואה, ואז תפקידו של מנהל העיזבון הוא לוודא שהצו מקוים כלשונו.

ניהול עיזבון – על מי מוטלת האחריות?

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין משפחה
אנשי משפט
מה היא הורות משותפת?

מבנה המשפחה השתנה בצורה דרמטית בעשורים האחרונים. עד לפני שלושים שנה הכרנו מבנה משפחה של אב, אם וילדים, כיום