נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

האם המעסיק חייב להחזיר לעבודה לאחר חופשת לידה בכל מקרה?

חופשת לידה ראשית

לפי החוק בישראל, מעסיק מחויב להחזיר לעבודה עובדת אשר הייתה בחופשת לידה (חל"ד), למעט מקרים חריגים בהם התנהלות לקויה של העובדת מחייבים את פיטוריה. מהי אותה התנהלות ומה ניתן לעשות בעניין?

המקרים בהם ניתן לפטר עובדת לאחר חופשת לידה

באופן כללי ישנה תקופה שנמשכת כ- 60 ימים מזמן סיום חופשת הלידה, בהם מעסיק לא יכול לפטר את העובדת (ובמילים אחרות – הוא מחויב להחזיר אותה לעבודה לאחר חופשת הלידה).

עם זאת, במידה וישנן הצדקות חזקות לאי החזרתה של העובדת לעבודה – הצדקות אלו גוברות על ההכרח להימנע מלפטר את העובדת. הצדקות אלו כוללות מקרים בהם העובדת גורמת נזק למעסיק (לרבות נזק כלכלי ונזק לשם הטוב שלו או של העסק), וכן מקרים בהם התנהגותה של העובדת הייתה לקויה ויצרה אי אמינות.

יש לציין כי גם אם המעסיק רשאי לפטר את העובדת – הוא מחויב לשלם לה שכר מלא בתקופה של 60 הימים בהם היא מוגנת מפיטורים לפי החוק.

 

מקרה של עובדת שגרמה נזק למעסיק

את פסק הדין שקבע את החרגת המקרים בהם ניתן לפטר עובדת לאחר חופשת לידה, נתן בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בשנת 2012.

במקרה הנידון, העובדת החלה בטיפולי פוריות ונכנסה להריון, ולאחר הלידה היא טענה כי לא ניתן לפטר אותה. מנגד, החברה בה הועסקה אותה עובדת טענה כי הפיטורים נעשו על רקע ענייני – העובדת הפגינה חוסר מקצועיות וחוסר אמינות, ונתפסה כאשר השתמשה בכספי החברה לצרכיה הפרטיים ללא ידיעת או אישור המעסיק. החברה טענה כי על אף ביצוע עבירות אלו, היא לא פיטרה את העובדת מתוך רגישות למצבה האישי ואף שילמה לה את שכרה בתקופה המוגנת לפי החוק.

בית הדין האזורי לעבודה העדיף את גרסת החברה, וקבע כי כל עוד יש ראיות חותכות לכך שתפקודה של העובדת היה לקוי ומזיק לחברה, וכל עוד שולם לעובדת שכרה במשך התקופה המוגנת בחוק לאחר חופשת הלידה – ניתן לפטר את העובדת.

 

ייעוץ משפטי במקרים של פיטורים לאחר חופשת לידה

ניתן להיווכח שאמנם ישנו תקדים לפיטורי עובדת לאחר חופשת לידה – אך יש לציין כי מדובר במקרים מעטים וחריגים, בהם התנהלות העובדת עוד בטרם חופשת הלידה גרמה נזקים למעסיק ולמקום העבודה. במקרים אשר לא מגיעים לכדי רמה כזו של חוסר אמינות, המעסיק מחויב להחזיר לעבודה עובדת לאחר חופשת לידה.

בכל מקרה של פיטורים לאחר חופשת לידה, מומלץ לפנות לעורך דין ולקבל ייעוץ משפטי מקצועי. איתי אדרת – עו"ד דיני עבודה בעל ניסיון רב בנושאים אלו, אשר ליווה עובדים ומעסיקים רבים שנזקקו לסיוע משפטי במקרים של פיטורים, בירור ושמירה על זכויות עובדים, ענייני שכר עבודה ופיצויים שמגיעים לעובד.

למידע נוסף, מוזמנים להיכנס לאתר בנושא דיני עבודה.

חופשת לידה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין דיני עבודה